LADA Bronto AMC Vs LADA Niva Urban 4×4 AMC


English subtitles included! Lada Niva is a well-known Russian car with an ongoing tradition. But what if there’s someone who can fundamentally upgrade the car? Watch our review of a brand new LADA URBAN model – a vehicle which is designed for a traffic road whilst maintaining terrain abilities. Set against LADA URBAN is a compact PICK UP with a huge off-road potential called LADA BRONTO–upgraded by AMC Company.Both of these cars have European homologation. Watch in FULL HD!

Lada Niva je globálně známý ruský automobil s letitou tradicí. Ovšem co když přijde někdo, kdo vozidlo zásadně vylepší? Sledujte náš video test zcela nového modelu URBAN, který je určený pro silniční provoz, při zachování terénních vlastností. Protivníkem bude upravená verze LADA Bronto, jenž je vylepšená dílnou společnosti AMC. Jedná se o kompaktní PICK UP s obřím off-roadovým potenciálem. Oba vozy mají evropskou homologaci. Sledujte nyní ve FULL HD rozlišení!
LADA Bronto AMC Vs LADA Niva Urban 4×4 AMC

14 Comments on “LADA Bronto AMC Vs LADA Niva Urban 4×4 AMC”

  1. Непонятно на каком языке парни говорили, чешском, польском или словацком, но очень четко- автоматический переводчик ютуб на русский переводил вполне понятно. Да и обзор хороший. Конечно не хватило природных условий для Нивы- грязи и очень много грязи. Но где ее в Европе-то найдешь.

  2. Škoda, že Nivka nemá rám – šasi a tuhou nápravu i vepředu…pak by to teprve byl tank 🙂

  3. Покривлялись и хватит,а теперь на русском………..

  4. Молодцы парни, очень приятный клип, коротко, ясно и… вкусно! )))

  5. a straightforward no-nonsense car for real outdoors! low-priced, simple, light, sturdy, I do not see why I should need anything else… I hope they would renew selling it in Southamerica, it left a good reputation in the 80’s… I would love to own one

Comments are closed.